خرید و فروش خودروی ایرانی در کشور بدلیل تقاضای زیاد مردم همیشه از بازار خوبی برخوردار بوده است. اما ذکر نکاتی درباره خرید و فروش خودروی ایرانی جای بحث دارد. به همین دلیل در ادامه به ذکر چند نکته در این مورد می پردازیم.

صنعت خودرو سازی در ایران بزرگترین صنعت در کشور بعد از صنعت نفت می باشد ، به طوری که  صنعت خودروی ایران بزرگترین صنعت خودروسازی در خاور میانه می باشد.شرکت های خودرو سازی زیادی در ایران مشغول به فعالیت هستند که در میان آنها شرکت خودرو سازی ایران خودرو و سایپا 94 درصد از کل تولید داخل کشور را برعهده دارند. در این بین بازار کار نمایشگاه های خرید و فروش خودروی ایرانی بسیار داغ بوده است.

در گذشته (دهه 80)  شرکت هایی همچون پارس خودرو به تولید ماشینهایی همچون ماکسیما می پرداختند و شرکت های مطرح ایرانی برای تولید خودروهای با کیفیت با شرکت های بزرگ دنیا همکاری می کردند تا بتوانند هم نیاز مردم رو برطرف نمایند و هم خودروهایی با کیفیت بالاتر به مردم عزیز در ایران ارائه نمایند. اما وجود شرکت ها و خودروهای چینی در بازار باعث شد تا حتی شرکت هایی مثل پارس خودرو بجای تولید خودروهایی چون ماکسیما ، رو به تولید خودروهایی همچون برلیانس آورند. این امر باعث شد تا بازار خرید و فروش خودروی ایرانی تا حدودی به خطر افتد. به همین جهت مدیران و صاحبان شرکت های خودرو سازی در ایران با ایجاد برنامه ها و پلن هایی همچون وام بدون ضامن و با سود کم ، سعی در جذب مشتریان در جهت خرید خودروهای ایرانی نمودند . با این وجود ، با توجه به اینکه خودروسازان ایرانی همیشه در این صنعت سرمایه گذاری نموده اند و از سویی شرکتهای خارجی همچون پژو با سرمایه گذاری در ایران توانسته اند به سود خوبی برسند، می توان این امید را داشت تا بزودی آنها نیز وارد کشور شوند و مجدد در جهت تولید خودروهای با کیفیت همکاری نمایند و بازار خرید و فروش خودروی ایرانی را همچون گذشته داغ و داغ تر نمایند.

http://ganjak.ir